Čo je Uber Taxi a ako funguje v Bratislave a na Slovensku

Uber (v bežnej reči označovaný ako „Uber Taxi“) je služba na prepravu cestujúcich, ktorá využíva moderné technológie (mobilné aplikácie) namiesto klasického dispečingu. Služba vznikla v San Franciscu, Kalifornii, a v súčasnosti má po celom svete viac ako 1 miliardu užívateľov. V mnohých metropolách už Uber takmer kompletne nahradil klasické „taxíky“. Pre cestujúcich prináša hlavne tieto výhody:

  • Jednoduchá rezervácia – Pre rezerváciu stačí iba stiahnuť mobilnú aplikáciu, ktorá je dostupná zadarmo pre Android, iOS (iPhone/iPad) a Windows Phone
  • Odhadovaná cena predom – Orientačnú cenu vidíte v aplikácii vždy pred samotnou rezerváciou. Nemusíte sa teda báť žiadnych nepríjemných situácií v podobe predraženého cestovného
  • Bezhotovostná platba – Platba za jazdu je vám vždy automaticky strhnutá z vašej platobnej karty. Nemusíte teda riešiť hotovosť a „prepitné“ pre vodiča
  • Nízke ceny – Cena za jazdu je omnoho nižšia ako v prípade „klasických“ taxi služieb. Napríklad, cena z letiska do centra Bratislavy vyjde zhruba na 7 €, zatiaľ čo bežné taxi by vás stálo približne 16 €
Objednanie jazdy, odhad ceny a účtenka prostredníctvom aplikácie Uber
Objednanie jazdy, odhad ceny a účtenka prostredníctvom aplikácie Uber

Skvelá správa pre Slovákov je, že Uber je od augusta roku 2015 dostupný aj na území hlavného mesta Bratislavy. Bohužiaľ to je zatiaľ jediné mesto na Slovensku. Košice, Prešov, Žilina a ďalšie veľké mestá zatiaľ na príchod Uberu stále čakajú. Viac informácií o dostupnosti Uberu na Slovensku a na celom svete nájdete na stránke Uber Mestá.

Typy vozidiel Uber

Zákazník má spravidla na výber z troch typov vozidiel: UberX (UberPOP), UberSelect a UberBlack. Prvý menovaný typ predstavuje náhodné vozidlo mladšie ako 5 rokov, ktoré je riadené vodičom bez taxikárskej koncesie, ale samozrejme disponujúcim platným vodičským preukazom. Väčšinou ide o vodičov, ktorí Uber využívajú na privyrobenie vo svojom voľnom čase. Výhodou je omnoho nižšia cena a často aj lepšia dostupnosť (doba príjazdu).

Viac komfortu a luxusu sľubuje UberSelect. Za cenu vyššiu o približne 30 % získa zákazník lepšieho vodiča (podľa hodnotenia) a kvalitnejší automobil strednej triedy (Škoda Octavia, Volkswagen Passat, Ford Mondeo).

A to najlepšie nakoniec, UberBlack je vždy luxusná limuzína riadená profesionálnym vodičom v obleku. Na území Bratislavy ide najčastejšie o vozidlá Mercedes-Benz triedy E či triedy S a ďalšie prémiové značky ako Audi či BMW. Za vyšší komfort zaplatí zákazník taktiež vyššiu cenu, približne dvakrát toľko ako za UberX/UberPOP.

Viac informácií o službách UberPOP, UberSelect a UberBlack a rozdieloch medzi nimi nájdete na stránke 3 rozdiely medzi UberPOP, UberSelect a UberBlack.

Vozidlo UberBlack na Staromestskom námestí v Prahe
Vozidlo UberBlack na Staromestskom námestí v Prahe

V okolitých štátoch a v USA sa môžete stretnúť aj s ďalšími druhmi ako UberXL (vozidlo až pre 6 cestujúcich), UberSelect/UberPlus (vozidlá vyššej strednej triedy) a UberPOOL (zdieľanie cesty s ďalšími cestujúcimi). Na Slovensku je však dostupný iba UberX.

Cenník a kalkulácia

Uber sa od klasických taxi služieb líši v kalkulácii ceny jazdy, pretože účtuje aj za každú minútu jazdy. Celková cena je teda závislá na aktuálnej dopravnej situácii, respektíve na dobe jazdy. Kompletný cenník vrátane porovnaní s bežnými cenami taxi služieb je nižšie.

 UberXLiftagoBežné taxi
Cena za 1 kilometer€0.39€0.70€0.80
Cena za 1 minútu€0.07€0.00€0.00
Nástupná sadzba€1.20€1.30€1.50
Minimálne cestovné€2.00€3.00€3.90
Z letiska do centra€7.00€8.00€10.00

Na kalkuláciu a odhad ceny skúste použiť náš Uber online kalkulátor.

Uber vs. mesto Bratislava

Bratislavský magistrát spoločne s ministerstvom v poslednej dobe verejne kritizuje spoločnosť Uber kvôli jej službe UberX, ktorá podľa neho nedodržiava platnú legislatívu a jej vodiči nemajú potrebné oprávnenie (koncesiu) a testy. Uber samozrejme nemajú v obľube ani ostatné taxi služby. Magistrát proti Uberu skúšal niekoľkokrát zakročiť pomocou kontrolných jázd a udeľovania pokút vodičom. Uber však vždy stojí za svojimi vodičmi a všetky sankcie uhradil za nich. Navyše úradníkom magistrátu zablokoval prístup do aplikácie.

Nepočujúci (hluchonemí) vodiči

Vedeli ste, že v Bratislave jazdí Uberom aj niekoľko hluchonemých vodičov? V aplikácii ich spoznáte pomocou upozornenia, ktoré tvrdí, že ide o nepočujúceho vodiča. Niektorí z nich sú však počujúci a voľbu iba omylom uviedli pri registrácii.

Pokiaľ pre vás ale skutočne príde nepočujúci vodič, nemajte z ničoho obavy. Iba sa uistite, že ste do aplikácie zadali cieľovú adresu. Komunikovať s vodičom môžete prostredníctvom textových správ, ktoré napíšete na svojom telefóne a ukážete mu ich.

Osobne z toho máme veľkú radosť, pretože Uber nepočujúcim ľuďom ponúka skvelú prácu.

4 thoughts on “Čo je Uber Taxi a ako funguje v Bratislave a na Slovensku”

  1. V noci z 5. na 6. septembra nieco po polnoci som si objednala uber z čísla 0903 61997 z adresy Koutska piváreň, Gundulicova 1, Staré mesto, Bratislava – smer Stare Grunty, Karlova Ves. Prišlo auto s NZ ŠPZ-tkou,dĺžka cesty od 0:27 – 0:36, meno vodica bolo Julius. Musela som mobil stratiť v aute. Prosim o kontaktovanie vodiča a skonrtrolovanie auta.

  2. Isiel som z letiska do centra BA. A zakaznik mi nezaplatil 7€ jak pisete vy ale okolo 3€ ked si dobre pamatam. Ako to je teda s tym ked sa ide z letiska do centra za 7€ ?

Leave a Comment