3 rozdiely medzi UberX, UberSelect a UberBlack

Uber ponúka niekoľko typov vozidiel, z ktorých je možné vyberať. V Českej republike si môže zákazník voliť medzi UberPOP, UberSelect a UberBlack, pričom všetky fungujú rovnako v tom, že po objednaní zákazníka odvezú na požadovanú adresu. Na Slovensku je však zatiaľ dostupný iba UberX, čo je obdoba UberPOP v Česku a nie je medzi nimi žiadny rozdiel, ako pre cestujúcich, tak aj pre vodičov.

Na mape v aplikácii Uber je ich možné rozoznať podľa ikony vozidla – UberX má štandardné biele vozidlo s čiernou strechou, UberSelect biele vozidlo s bielou strechou a UberBlack čiernu limuzínu. Prepínať medzi nimi je možné v dolnej časti aplikácie. Pri každej voľbe je taktiež viditeľná odhadovaná cena jazdy.

UberX na mape v mobilnej aplikácii
UberX na mape v mobilnej aplikácii

1. Cena – UberX je omnoho lacnejší

Ako zákazníka vás asi najviac zaujíma cena služby, a tá sa pri jednotlivých službách líši pomerne výrazne.

 UberXLiftagoBežné taxi
Cena za 1 kilometer€0.39€0.70€0.80
Cena za 1 minútu€0.07€0.00€0.00
Nástupná sadzba€1.20€1.30€1.50
Minimálne cestovné€2.00€3.00€3.90
Z letiska do centra€7.00€8.00€10.00

Rozdiel je očividný najmä pri cestách dlhých 5 a viac kilometrov. Napríklad, cesta z Bratislavského hradu do divadla Nová scéna stojí približne €2,50 s UberX a €6,00 s UberBlack. Rozdiel pri ceste z Bratislavského hradu na letisko Bratislava je však ešte väčší – €7,00 s UberX a €20,00 s UberBlack (iba teoreticky, pretože UberBlack zatiaľ nie je v Bratislave dostupný)!

NÁŠ TIP Spočítajte si cenu cesty pomocou nášho online kalkulátoru Uber, ktorý je dostupný pre UberX v Bratislave a na Slovensku.

2. Vozidlo – UberBlack znamená luxus

Vyššia cena pri UberBlack je však výmenou za luxusné vozidlo. Zatiaľ čo s UberX nemáte istotu dostatočne reprezentatívneho vozidla a môže sa kľudne stať, že pre vás príde 9 rokov stará Škoda Fabia, tak pri UberBlack máte garanciu vozidla vyššej-strednej až vyššej triedy, ktoré je maximálne 5 rokov staré. Najčastejšie ide o vozidlá Mercedes-Benz triedy E a S, Audi A6 a A8 či BMW rady 5 a 7. UberBlack sa teda perfektne hodí na príležitosť, keď chcete urobiť dojem a záleží vám na pohodlí.

Mercedes-Benz triedy E ako UberBlack na Staromestskom námestí v Prahe
Mercedes-Benz triedy E ako UberBlack na Staromestskom námestí v Prahe

UberSelect predstavuje akýsi medzistupeň medzi UberX a UberBlack. Garantuje zánovné vozidlo strednej triedy (Škoda Octavia, Volkswagen Passat, Ford Mondeo), ktoré riadi skúsený vodič s veľmi dobrým hodnotením a znalosťou Prahy.

3. Vodič – UberBlack riadi profesionál v obleku

Ďalší faktor, v ktorom je UberBlack výrazne lepší a ktorý je ďalším dôvodom jeho vyššej ceny, je vodič. UberX vodiči sú často amatéri v krátkych nohaviciach a tričku, ktorí s prepravou osôb nemajú žiadne skúsenosti a nedisponujú taxikárskou licenciou. UberBlack je vždy riadený profesionálom v obleku, ktorý veľmi dobre pozná Prahu a väčšinou má bohaté skúsenosti s prepravou pasažierov.

UberSelect riadi v podstate rovnaký vodič ako UberPOP (UberX), ktorý však má vyššie hodnotenie v aplikácii a podľa Uberu sa v Prahe vyzná omnoho lepšie.

Záleží teda na vás, či je pre vás vodič a jeho vystupovanie dôležité alebo nie.

Záver – čo teda zvoliť

Na záver je ale nutné dodať, že aj vo vozidlách UberX je možné stretnúť príjemných vodičov s reprezentatívnym vozidlom (Tesla Model S, Audi Q7). Rozdiel je však v tom, že vám to nikto nemôže vopred zaručiť a zrušiť rezerváciu po príjazde taktiež nie je riešením, pretože by vám Uber účtoval poplatok €2,00 za zrušenie jazdy.

Aj v UberX môžete stretnúť super vodičov s kvalitným vozidlom
Aj v UberX môžete stretnúť super vodičov s kvalitným vozidlom

Vzhľadom na veľký cenový rozdiel je v Prahe omnoho populárnejšia služba UberPOP (UberX) a prakticky sa vám nestane, že by neboli dostupné žiadne vozidlá. To sa však môže stať pri vozidlách UberBlack, ktorých je omnoho menej. Z osobných skúseností môžeme odporučiť sem-tam vyskúšať aj UberBlack a zažiť ten pocit.

Bohužiaľ, v Bratislave a na Slovensku Uber Black zatiaľ nevyskúšate, ale snáď čoskoro príde na trh.

JAZDA ZADARMO A nezabudnite, pokiaľ ste Uberom ešte nešli, zadajte náš promo kód „SVKFREE“ a získajte jazdu zadarmo. Kód je platný na prvé jazdy na území Slovenska.

Leave a Comment