Nová investícia koncernu SoftBank Group do Uberu

V októbri sme vás informovali o tom, že Uber očakáva novú investíciu od japonského koncernu SoftBank Group. Trvalo to zopár mesiacov, no táto investícia sa napokon naozaj uskutočnila, vďaka čomu je v súčasnosti SoftBank Group najväčším akcionárom spoločnosti Uber.

Akcie kúpené za zvýhodnenú cenu

Naposledy bola spoločnosť Uber ohodnotená na 68 miliárd amerických dolárov. Pri kúpe akcií si však japonský koncern vybavil zvýhodnenú cenu, pri ktorej bol Uber ohodnotený „iba“ na 48 miliárd dolárov, vďaka čomu sú akcie približne o 30 % lacnejšie, ako by boli pri ohodnotení na 68 miliárd. Súčasťou tohto obchodu jej aj kúpa akcií od súčasných investorov a zamestnancov.

1,25 miliardy dolárov v hotovosti

Ako sme uviedli aj v našom októbrovom článku, súčasťou tohto obchodu mala byť aj hotovostná finančná injekcia vo výške 1 miliardy dolárov, ktorá má Uberu pomôcť ďalej rásť a prekonávať prekážky, s ktorými sa stretáva. Výška finančnej injekcie sa napokon zvýšila na 1,25 miliardy dolárov.

Možnosť zvýšiť investície do technológií

Je jasné, že Uber sa neustále snaží zlepšovať svoje služby pre vodičov aj pasažierov, no okrem toho stále pracuje aj na vývoji nových technológií, ktoré by mali zlepšiť osobnú prepravu v budúcnosti. Nová investícia umožní spoločnosti pokračovať v investíciách do technológií aj naďalej.

„Je to skvelý výsledok pre našich akcionárov, zamestnancov a zákazníkov, ktorý posilní riadenie Uberu popri tom, ako znásobíme naše investície do technológií a budeme pokračovať poskytovať naše služby viacerým ľuďom na viacerých miestach na svete,“ vyjadril sa k investícii hovorca Uberu.

Zvýšenie počtu členov správnej rady

Súčasťou podmienok tohto obchodu bolo aj zvýšenie počtu členov správnej rady z 11 na 17. Zahrnutí budú štyria nezávislí členovia, a zároveň budú obmedzené hlasovacie práva pôvodných investorov, ktorí mali doteraz silnejšie postavenie v spoločnosti. Dve zo 17 kresiel budú obsadené spoločnosťou SoftBank.

Leave a Comment