Taxikári v Česku opäť protestovali proti Uberu

Protestov vodičov a majiteľov českých taxislužieb proti Uberu a ďalším podobným aplikáciám na osobnú dopravu už bolo niekoľko. Včera, vo štvrtok 8. 2. 2018, prebehol ďalší veľký protest v Prahe, ktorým vodiči taxíkov opäť vyjadrili svoju nespokojnosť so súčasnými podmienkami.

Taxikári požadujú rovnaké podmienky pre všetkých

Taxikárom sa nepáči, že vodiči poskytujúce svoje služby prostredníctvom aplikácie Uber nemajú svoje vozidlá evidované ako vozidlá taxislužby a nemajú ich vybavené taxametrami. Avšak, spoločnosť Uber tvrdí, že neprevádzkuje taxislužbu, ale iba umožňuje vodičom poskytovať spolujazdu v rámci zdieľanej ekonomiky.

Uber je však jednoznačne priamou konkurenciou klasických taxislužieb, kvôli čomu by taxikári chceli, aby rovnaké podmienky platili pre všetkých. V súčasnosti to tak však nie je, čo je jedným z dôvodov protestov podobných tomu, ktorý prebehol včera. Konkurencia zo strany Uberu a podobných služieb je pre kvôli rozdielnym podmienkam taxikárov neférová.

Včerajšieho protestu sa podľa organizátorov akcie zúčastnili takmer dve tisícky vodičov taxislužieb, ktorí svoj nesúhlas so súčasným stavom vyjadrovali pomalou jazdou centrom Prahy, hlavne po severojužnej magistrále. Celý protest trval približne 2 hodiny a žiadne väčšie komplikácie hlásené neboli. Po včerajšku protest pokračoval aj dnes.

Taxikári dúfajú, že ich protesty pomôžu verejnosti pochopiť ich situáciu

Vodičom taxislužieb je jasné, že podobnými protestami riskujú úbytok klientov, no dúfajú, že pomôžu verejnosti pochopiť súčasnú situáciu na českom trhu osobnej dopravy, na ktorom musia klasické taxíky súperiť s alternatívnymi aplikáciami typu Uber.

„Nie je to tak strašné, ako sme si mysleli. Zdá sa, že verejnosť sa zamyslela nad našimi argumentami,“ vyjadrila sa k protestu Karolína Venclová z Asociácie koncesionárov v taxislužbe.

Budúcnosť je stále neistá

To, ako boj medzi tradičnými taxislužbami a novodobými alternatívnymi spôsobmi dopravy dopadne, ešte vôbec nie je známe. Novela k regulácii služieb ako Uber by však mala byť pripravená už za pár týždňov.

Leave a Comment