Uber a podobné služby by mohli negatívne pôsobiť na dopravu v mestách

Azda každé väčšie mesto na svete v súčasnosti trápi privysoké množstvo automobilov na cestách. Vedenie miest musí riešiť plné cesty, zápchy, pomalá preprava, preplnené parkoviská a mnoho ďalších problémov.

Uber a jemu podobné aplikácie majú potenciál aspoň niektoré z týchto problémov vyriešiť. Príkladom sú napríklad preplnené parkoviská. Vďaka službám ako Uber nechodí do práce či do mesta toľko ľudí vlastným autom, ktoré by museli niekde odparkovať. Namiesto toho využijú vozidlo služby Uber, ktoré neskôr pokračuje vo svojej jazde a nemusí nikam odparkovať.

Nová štúdia však zistila, že služby ako Uber by mohli na premávku v mestách pôsobiť aj negatívne. Táto štúdia sa zamerala na to, akými spôsobmi sa ľudia prepravujú vo viacerých veľkých amerických mestách. Podľa výsledkov výskumu používa služby ako Uber až 21 % dospelej populácie v týchto mestách, pričom takmer 1/4 z týchto ľudí ich používa každý deň alebo aspoň každý týždeň.

Najčastejším dôvodom na využitie týchto služieb je vyhnutie sa problémov s parkovaním, s ktorým sa stotožňuje až 37 % respondentov.

Negatívny vplyv na premávku v mestách

Uber a podobné služby však môžu mať aj negatívny vplyv. Výsledky výskumu naznačujú, že 49 až 61 % jázd, ktoré boli prostredníctvom týchto služieb uskutočnené, by sa bez týchto služieb vôbec neuskutočnilo, respektíve by ľudia išli pešo, bicyklom alebo mestskou hromadnou dopravou.

To v konečnom dôsledku znamená, že kvôli Uberu a podobným službám celkovo vozidlá v mestách najazdia viac kilometrov. Kvôli tomu môžu byť cesty ešte plnšie, ako by boli bez služieb ako Uber.

1 thought on “Uber a podobné služby by mohli negatívne pôsobiť na dopravu v mestách

  1. Každé aplikačné taxi je lepšie ako bežné taxi s taxametrom. Ja aj moji známy už používame iba aplikácie. Majú takmer všetky výhody voči bežnému taxi.

Leave a Comment