Uber je stále stratový, získa miliardovú investíciu

To, že Uberu sa od začiatku svojho fungovania nedarí dostať do zisku, nie je žiadnym tajomstvom. Spoločnosť je aj po 8 rokoch svojho fungovania stále v červených číslach. Pomôcť jej môže očakávaná miliardová investícia od japonského koncernu Softbank. Zároveň by mali byť okresané hlasovacie práva bývalého CEO Uberu, Travisa Kalanicka, ako aj ďalších pôvodných investorov.

Investícia spoločnosti Softbank

Spoločnosť Softbank chce do Uberu investovať viac ako 1 miliardu dolárov pri ohodnotení spoločnosti na 69 miliárd dolárov. Vedenie spoločnosti Uber chce zachovať trhové hodnotenie vo výške 70 miliárd dolárov. Vďaka investícii by mal Uber získať aspoň 1 miliardu dolárov, čo spoločnosti pomôže preklenúť dlhé stratové obdobie.

Tam však záujem spoločnosti Softbank o Uber nekončí. Japonský technologický koncern chce získať väčší podiel spoločnosti Uber a je ochotný investovať ďalších 9 miliárd dolárov do nákupu akcií od súčasných investorov. Tieto akcie by však Softbank chcel odkúpiť lacnejšie. Tvrdí sa, že by predajná cena mala byť určená aukciou začínajúcou na trhovom hodnotení 45 miliárd dolárov. Celkovo by tak Softbank mohol získať viac ako 10 percentný podiel v spoločnosti Uber.

Zmena štruktúry hlasovacích práv

To však nie je jediná pripravovaná zmena. S novými akciami sa zmení štruktúra hlasovacích práv. Akcie Travisa Kalanicka a ďalších pôvodných investorov majú v súčasnosti viac hlasovacích práv ako bežné akcie vlastnené ostatnými investormi. V budúcnosti by sa to malo zmeniť, čím sa obmedzí vplyv spoluzakladateľa Uberu na fungovanie spoločnosti.

Okrem toho by sa mala zmeniť aj správna rada. Tá má v súčasnosti 11 členov, pričom tri kreslá sú pod vplyvom Kalanicka, aj keď dve z nich v súčasnosti nie sú obsadené. Správna rada by sa mala rozšíriť na 17 členov. Dve z nich by mali byť po investíciách riadené japonským koncernom Softbank.

Softbank posilňuje svoju moc v oblasti alternatívnej dopravy

Pripravovaná investícia nie je vôbec jedinou snahou koncernu o získanie kontroly nad trhom alternatívnych spôsobov dopravy. Už v súčasnosti vlastnia akcie spoločností ako Didi, Ola, Grab a 99, ktoré majú na svojich lokálnych trhoch silné postavenie. Spoločnosť má na podobné investície vytvorený špeciálny fond s celkovým rozpočtom vo výške 100 miliárd dolárov.

Leave a Comment