Uber končí aj v Londýne! Mesto sa mu rozhodlo nepredĺžiť licenciu

V poslednej dobe sme viackrát písali o problémoch Uberu v blízkom Brne, kde došlo k úplnému zákazu využívania tejto služby. Teraz sa však do ťažkostí dostáva aj jeden z najväčších trhov vôbec – britská metropola Londýn.

Súčasná licencia na poskytovanie služieb na území mesta Londýn je platná do 30. septembra 2017. Úrad pre reguláciu dopravy v Londýne sa ju rozhodol nepredĺžiť, a tak bude služba Uber po uplynutí súčasnej licencie zakázaná.

Obrovský počet užívateľov a vodičov

V Brne sa nachádzal iba relatívne malý počet vodičov a ľudí, čo služby Uberu využívali. Pri pohľade na londýnsky trh je však hneď jasné, že tento zákaz bude mať na fungovanie Uberu omnoho väčší dopad.

V Londýne totiž služby Uberu využívalo neuveriteľných 3,5 milióna užívateľov. Vo svojich vozidlách ich prevážalo okolo 40 tisíc vodičov.

Tom Elvidge, generálny riaditeľ Uberu pre Londýn, sa k celej situácii vyjadril: „Toto rozhodnutie určite pobúri tri a pól milióna Londýnčanov, ktorí našu aplikáciu používajú a viac než 40 000 licencovaných vodičov, ktorí sa spoliehajú na zárobok z Uberu.“

Uber sa proti rozhodnutiu odvolá

Podobne, ako tomu boli pri problémoch v Brne, aj v Londýne má Uber možnosť odvolať sa proti tomuto rozhodnutiu. Podľa zákonov Spojeného kráľovstva má na to 21 dní.

Počas trvania súdneho procesu, ktorý bude zákaz Uberu v Londýne posudzovať, môžu byť služby v Londýne naďalej poskytované. To sa však môže po súdnom rozhodnutí v neprospech Uberu veľmi rýchlo zmeniť.

Budúcnosť je nejasná

Jedným z hlavných dôvodov na zákaz Uberu v Londýne bolo to, že podľa vedenia mesta nie je služba Uber pre pasažierov tak bezpečná, ako napríklad využívanie služieb klasickej taxislužby. To, či za rozhodnutím boli aj nejaké iné dôvody, zatiaľ nie je úplne jasné.

Každopádne, už teraz je jasné, že prípadný trvalý zákaz služby Uber v Londýne, ku ktorému by mohlo dôjsť po súdnom rozhodnutí, by výrazne ovplyvnil to, ako sa ľudia po Londýne pohybujú. S počtom 3,5 milióna užívateľov totiž ide o veľmi dôležitý spôsob prepravy po tomto veľkomeste.

 

Leave a Comment