Uber opäť môže fungovať v Brne

O situácii Uberu v Brne sme už písali niekoľkokrát. Prevádzka tejto služby bola v Brne zakázaná, opäť povolená a neskôr zase zakázaná. Opäť však došlo k zmene, po ktorej môžu vozidlá Uberu v tomto českom meste opäť poskytovať svoje služby pasažierom. Avšak, ešte nie je celý súboj vyhratý.

Súd zrušil predbežné opatrenie

Olomoucký súd zrušil predbežné opatrenie, na základe ktorého bola prevádzka Uberu v Brne zakázaná. Informoval o tom námestník brnianskeho primátora pre dopravu, Matěj Hollan. „Odvolávací vrchný súd v Olomouci dopísal konečne svoje vyjadrenie k rozhodnutiu odvolania proti predbežnému opatreniu na Uber a rozhodol tak, že predbežné opatrenie zrušil,“ vyjadril sa Hollan prostredníctvom sociálnej siete Facebook.

Ďalej dodal, že „Uber môže začať v Brne jazdiť. Verím, že taxikári príjmu rozhodnutie súdu s pokorou a nebudú blokovať ani brnianske ulice a spôsobovať tým vodičom komplikácie, ani Vrchný súd v Olomouci. Bolo by to fajn gesto, že rozhodnutie súdu sa rešpektuje.“

Rozhodnutie nerieši otázku legálnosti Uberu v Českej republike

Uber je síce v Brne povolený, no to stále neznamená, že táto služba funguje na území Českej republiky podľa všetkých zákonov a predpisov. Táto problematika nebola súčasťou riešeného sporu. To znamená, že Uber ešte môže v Brne a ostatných českých mestách čeliť ďalším komplikáciám.

Hollan k tomu dodal: „Znamená to, že Uber môže začať v Brne jazdiť, ale neznamená to, že je tým vyriešená otázka, či jazdí v súlade so zákonom, pretože to súd neriešil. Túto otázku bude súd riešiť pri prejednávaní samotnej žaloby.“

Brniansky primátor Petr Vokřál sa k situácii dávnejšie vyjadril: „Od samého začiatku vravíme, že nechceme brániť v podnikaní na území mesta Brna, avšak trváme na tom, aby sa tak dialo za plnenia legislatívnych podmienok, ktoré sú momentálne platné.“

Aká je teda budúcnosť Uberu v Brne?

Zatiaľ nikto nevie, ako Uber nakoniec v Brne a v celej Českej republike dopadne. Isté je zatiaľ len to, že momentálne je prevádzka tejto služby v Brne povolená, a že jej legálnosť sa ešte bude riešiť. Zatiaľ nám ostáva len čakať a uvidieť, ako sa celá situácia vyvinie.

Taktiež je možné očakávať, že brnianski taxikári sa pridajú ku svojim pražským kolegom, ktorí verejne proti Uberu protestujú a snažia sa tak vyjadriť svoju nespokojnosť s prevádzkou tejto služby v ČR.

Leave a Comment