Uber v Brne opäť nemôže fungovať

Príbeh služby Uber v druhom najväčšom meste susednej Českej republiky je naozaj dramatický. Momentálne to vyzerá tak, že v Brne bude prevádzka Uberu veľmi obmedzená, respektíve možno úplne zakázaná.

Po tom, ako sa služba do Brna dostala, bola predbežným opatrením krajského súdu zakázaná. Následne však Vrchný súd v Olomouci toto predbežné opatrenie zrušil pre nedostatočné odôvodnenie. Podľa najnovších informácií však krajský súd v Brne opäť vydal predbežné opatrenie, ktoré prevádzku v Brne zakazuje.

Uber v Brne ani po zrušení zákazu nefungoval

Ani po zrušení zákazu Vrchným súdom v Olomouci a vrátení prípadu späť do Brna nezačala služba v tomto meste fungovať. Hovorkyňa spoločnosti Uber Miroslava Jozová sa k celej situácií vyjadrila takto: „My ale nejazdíme, pretože je to proces, ktorý trvá. Nie je to zo dňa na deň, že by sa služba spustila.

Podľa tohto vyjadrenia je zrejmé, že spoločnosť čaká, kým sa situácia v Brne ustáli, a až potom na ňu zareaguje. „Akonáhle rozhodnutie budeme mať, preštudujeme si ho a vykonáme ďalšie kroky. Urobíme všetko pre to, aby sme naše služby v Brne obnovili,“ dodala Jozová.

Problém spočíva v nedodržiavaní zákonov

Uber v Brne nesmie prevádzkovať svoje služby preto, že porušuje vyhlášku o taxislužbách aj cestný zákon.

Väčšina Uber vodičov nedisponuje vedomosťami a vlastnosťami, ktoré musia bežní taxikári preukázať na získanie taxikárskej licencie. Zároveň nie sú ich vozidlá vybavené taxametrami. Práve kvôli tomu sa snaží krajský súd v Brne zabrániť fungovaniu služby Uber v meste Brno.

Okrem toho boli poslancami schválené vyššie pokuty za prevádzkovanie nelegálnej taxislužby na území ČR. Pokuty boli zvýšené aj napriek tomu, že zároveň boli zvažované aj zmeny v zákonoch, ktoré by prevádzkovanie služby Uber v ČR mohli zjednodušiť. Tieto zmeny však boli zamietnuté a namiesto nich boli tresty za nelegálne taxislužby zvýšené.

Všetko teda nasvedčuje tomu, že prevádzka služby Uber bude v Českej republike stále na hranici zákona, ak nie za ňou, čo môže mať negatívny dopad na Uber nie len v Brne, ale aj na zvyšnom území krajiny.

Leave a Comment